Răspuns :
Banuiesc ca textul ar suna asa : "Se amesteca 200 ml solutie de HCl....."
ro=ms/vs
ms=ro*vs=200*1,02=204 grame HCl ms
md=204*20/100=40,8 grame HCl
.....................................................
ms HCl=ro*Vs=1,01*300=303 grame ms HCl
md=30,3 grame HCl
Concentratia procentuala:
md total=40,8+30,3=71,1 grame
ms=303+204=507 grame
c=md/ms*100=71,1/507*100=14,02 %
CM=n/Vs
Vs=200+300=500 ml=0,5 litri
avem 71,1/35,5=2 moli
Cm=2/0,5=4 M
ro=ms/vs
ms=ro*vs=200*1,02=204 grame HCl ms
md=204*20/100=40,8 grame HCl
.....................................................
ms HCl=ro*Vs=1,01*300=303 grame ms HCl
md=30,3 grame HCl
Concentratia procentuala:
md total=40,8+30,3=71,1 grame
ms=303+204=507 grame
c=md/ms*100=71,1/507*100=14,02 %
CM=n/Vs
Vs=200+300=500 ml=0,5 litri
avem 71,1/35,5=2 moli
Cm=2/0,5=4 M
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!