Răspuns :
Răspuns: 280 lei costa mingea; 12 elevi
Explicație pas cu pas:
Notez numarul elevilor cu ,,e"
20 × e + 40 = 25 × e - 20 → suma necesara
25 × e - 20 × e = 40 + 20
5 × e = 60
e = 60 : 5 ⇒ e = 12 ( elevi )
12 × 20 + 40 = 240+40=280 lei → costa mingea
sau:
12 × 25 - 20 = 300 - 20 = 280 lei
e×20+40=e×25-20
e×20=e×25=40+20=60
25-20=5
60÷5=12 elevi
12×20+40=280 costa obiectul
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!