Un pachet de unt costa cat 3 kg de faina iar un iar un kg de faina costa cat 2 pachete de biscuiti .O gospodina a cumparat un pachet de unt 4 kg de faina si 4 pachete de biscuiti ,platind 18 lei cit coata fiecare produs
u I-----------------------I 18 lei total f I-------I-------I-------I------I b I---I---I---I---I 18:9=2 lei costa un pac de faina 2:2=1 lei costa un pac de biscuiti 2*3=6 lei costa un pac de unt Verif: 6+4+8=18lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!