👤

Ajtati-ma va rog !Doresc o rezolvare la problema : Pentu cele 5 creioane pe care si le-a cumparat ,Vlad a platit cu 9 lei mai mult decat suma platita de Madalina pentru 2 creioane de acelasi fel. Cati lei a cheltuit Vlad , stiind ca a mai cumparat si o carte de 18 lei ?

Răspuns :

5-2=3 creioane
9 lei:3= 3 lei/ creion
5*3 lei = 15 lei
15 lei+18 lei=33 lei SAU
(5*3)+18 =15+18=33 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari