👤

Doua kilograme de rosii si 3 kg de mere costa 17 lei. Trei kg de rosii si 5 kg de mere costa 27 lei. Cat costa 1 kg mere si cat costa 1 kg rosii

Răspuns :

2r + 3m = 17      | * 3
3r + 5m = 27      | * 2  
6r + 9m = 51
6r + 10m = 54
le scadem
  /    m  = 3 lei/kg merele
2r + 3 * 3 = 17
2r = 17 - 9
r = 8 : 2
r = 4 lei/kg rosiile
a=kg rosi 
b=kg mere
2a+3b=17 /x(-3)
3a+5b=27  sistem /(2)
-6a-9b=-51 
6a+10b=54 le adunam =>b=3lei =>2a+9=17=>2a=8=>a=4lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari