👤

1.O gospodina cumpara 7 kg mere si 9 kg pere si plateste 41 lei .Alta gospodina cumpara 7 kg mere si 4 kg pere si plateste 26 lei.Cati lei costa 1 kg mere ? Dar 1 kg pere ?

2. De cate ori trebuie scazut in acelasi timp cate 95 kg dintr-o tona de faina si cate 5 kg dintr-un chintal pentru a obtine resturi egale ?


Răspuns :

7kg mer+9 kgpere=41 lei
7kg mere+4 kgpere=26 lei scazand cele 2 operatii obsevam ca
               5kg pere=15 lei
1kg pere=15/5=3lei
7kg mere+4x3lei=26 lei
7kg mere=26-12 lei
7 kg mere=14lei
1kg mere=14/7=2 lei
2).1 tona =1000kg
     1q      =100kg
1000-95x10=50kg
 100kg-5x10=50 kg  deci de 10 ori
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari