👤

Cinci kg de prune costa 15 lei .Cat costa 8 kg de prune.  REGULA DE 3 SIMPLA

Răspuns :

5 kg = 15
8 = x 
rezulta x=8* 15  supra 5
x= 120 supra 5
x=  24 lei
5 kg prune .....15 lei
 8 kg prune......x lei 
pai daca 5 kg costa 15 lei , 8 kg e normal costa mai mult
x=8*15/5
  =120/5=24 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari