Răspuns :
5 kg = 15
8 = x
rezulta x=8* 15 supra 5
x= 120 supra 5
x= 24 lei
8 = x
rezulta x=8* 15 supra 5
x= 120 supra 5
x= 24 lei
5 kg prune .....15 lei
8 kg prune......x lei
pai daca 5 kg costa 15 lei , 8 kg e normal costa mai mult
x=8*15/5
=120/5=24 lei
8 kg prune......x lei
pai daca 5 kg costa 15 lei , 8 kg e normal costa mai mult
x=8*15/5
=120/5=24 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!