👤

Se vopseste gardul constuit de jur imprejur unui teren de forma unui patrat. La o singura latura se folosesc 2 kg de vopsea. Ce cantitate de vopsea va ramane daca sau cumparat 3 cutii a cate 3 kg fiecare? Cat a costat vopseaua cumparata daca 1 kg a costat 4 lei

Răspuns :

va ramane 1 kg de vopsea 
vopseaua a costat 9*4 lei=36 lei