👤

o gospidina a cumparat 13 kg de cratofi si a platit 26lei.cat a platit alta gospidina daca a cumparat 7kg de cartofi de aceasi calitate

Răspuns :

26:13=2LEI/KG
7X2=14lei a platit
1) Cati lei costa un kg de cartofi ?
26 : 13 = 2 ( kg )
2) Cati lei costa 7 kg de cartofi?
2*7 =14 ( kg)

R: 14 lei