Răspuns :
2pixuri..............5dvd..............11lei /X5
5pixuri.................2dvd.................17 lei/ X2
10 pixuri ...................25 dvd ...................... 55 lei
10 pixuri ...................4 dvd ...........................34 lei
21 dvd =21 lei
1 dvd=21 lei :21 =1 leu
2pixuri +5 lei =11 lei
11 lei-5lei =6 lei(2 pixuri )
6 lei :2 =2 lei (un pix)
1 leu +2 lei =3 lei (costul unui pix si unui dvd)
5pixuri.................2dvd.................17 lei/ X2
10 pixuri ...................25 dvd ...................... 55 lei
10 pixuri ...................4 dvd ...........................34 lei
21 dvd =21 lei
1 dvd=21 lei :21 =1 leu
2pixuri +5 lei =11 lei
11 lei-5lei =6 lei(2 pixuri )
6 lei :2 =2 lei (un pix)
1 leu +2 lei =3 lei (costul unui pix si unui dvd)
x= cat costa pixurile
y=cat costa DVD
2x+5y=11|*5⇒10x+25y=55
5x+2y=17|*2⇒10x+4y=34
Acum le vom scadea si obtinem:21y=21⇒y=1 leu
2x+5y=11
2x+5=11
2x=6⇒x=3 lei
1+3=4 lei
y=cat costa DVD
2x+5y=11|*5⇒10x+25y=55
5x+2y=17|*2⇒10x+4y=34
Acum le vom scadea si obtinem:21y=21⇒y=1 leu
2x+5y=11
2x+5=11
2x=6⇒x=3 lei
1+3=4 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!