👤

Un detergent pentru spalare automata se vinde in pachete de 5 Kg cu pretul de 140 lei si in pachete de 2 Kg cu pretul de 66lei.Cumpatatorii chibzuiti opteaza pentru pachetul de 5 Kg.Argumentati aceasta optiune .(koroana)

Răspuns :

Daca ar lua pachetele de 2 kg ,pretul ar fi mai mare per kilogram
140:5=28 lei kilogramul pentru pachetele de 5 ,iar 
66:2=33 lei kilogramul pentru pachetele de 2 => evident prima varianta e mai avantajoasa