👤

AJUTOR ! NU REUSESC SA REVOLV PROBLEMA ;calsele iv a ,b ,c au achitat pentru un spectacol sumele 100 lei ,132 lei ,respectiv 84 lei .DACA BILETUL DE INTRARE COSTA 4 LEI CATI ELEVI AU MERS DIN FIECARE CLASA ?CE EFECTIV DE COPII A VIZIONAT ACEL SPECTACOL ? APLICA DOUA MODURI DE CALCUL !

Răspuns :

I. MOD
100lei:4=25(copii clasa a IV-a A)
132lei:4=33(copii clasa a IV-a B)
84lei:4=21(copii clasa a IV-a C)
25+33+21=79(copii au vizionat spectacolul)

II. MOD
100lei+132lei+84lei=316(lei total)
316:4=79(copii au vizionat spectacolul)

SPER CA TE-AM AJUTAT! <3 IMI DAI CEL MAI BUN RASPUNS? Te Rog! :* :) :D
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari