👤

Pentru 4kg. de portocale si 6kg de banane sau platit 36 lei.Stiind ca un kg de banane costa 1 leu mai mult decat unul de portocale ,afla pretul de vanzare a fiecarui produs VA ROG VREAU DOAR OPERATILE DA CLAR

Răspuns :

Fie p pretul unui kilogram de portocale
     b pretul unui kilogram de banane
4*p+6*b=36
b=p+1⇒
4p+6p+6=36
10p+6=36
10p=30
p=3 lei
b=4 lei 
4+6=10
b+p+1leu
4p+6b+6=36
10p+6=36
10p=30
portocale=3
banane=4
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari