Răspuns :
Pentru aflarea concentratiei procentuale finale, aplicam urmatoarea formula:
ms1/ms2=(C2-Cf)/(Cf-C1)
ms1Cf-ms1C1=ms2C2-ms2Cf
Cf(ms1+ms2)=ms1C1+ms2C2
Cf=(ms1C1+ms2C2)/(ms1+ms2)
intai ms1=d1*Vs1=1,13×80=90,4g solutie si ms2=d2*Vs2=1,19×120=142,8g solutie
Cf=(90,4*18+142,8*26)/(90,4+142,8)=5340/233,2=22,89%
.....
mdf=md1+md2=(C1*ms1+C2*ms2)/100=5340/100=53,4g H2SO4
nf=mdf/M=53,4/98=0,545moli
Vsf=Vs1+Vs2=80+120=200ml solutie=0,2L solutie
Cmf=nf/Vsf=0,545moli/0,2L=2,725M
ms1/ms2=(C2-Cf)/(Cf-C1)
ms1Cf-ms1C1=ms2C2-ms2Cf
Cf(ms1+ms2)=ms1C1+ms2C2
Cf=(ms1C1+ms2C2)/(ms1+ms2)
intai ms1=d1*Vs1=1,13×80=90,4g solutie si ms2=d2*Vs2=1,19×120=142,8g solutie
Cf=(90,4*18+142,8*26)/(90,4+142,8)=5340/233,2=22,89%
.....
mdf=md1+md2=(C1*ms1+C2*ms2)/100=5340/100=53,4g H2SO4
nf=mdf/M=53,4/98=0,545moli
Vsf=Vs1+Vs2=80+120=200ml solutie=0,2L solutie
Cmf=nf/Vsf=0,545moli/0,2L=2,725M
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!