👤

Mihai si George cumpara fructe de la acelasi magazin.Pentru 5 kilograme de mere si 2 kg de portocale, Mihai plateste 31 lei, in timp ce George plateste 17,5 lei pentru 3 kg de mere si un kg de portocale. Aflati pretul unui kg de mere si pretul unui kg de portocale.

Răspuns :

5 kg m. ........... 2 kg. p.............. 31 lei
3 kg m. ........... 1 kg. p.............. 17,5 lei/x2
...............................................................
5 kg m............. 2 kg p................ 31 lei
6 kg m............. 2 kg p................ 35 lei
1 kg m.............    ....................... 4 lei
2 kg p= 31- 5x4= 31-20=11 lei
1 kg p.= 11:2=5,5 lei
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari