Răspuns :
60x4,6=276 lei
40x3,6=144 lei
276+144= 420 lei
60+40=100 kg
pret mediu corect = 420 lei:100 kg= 4,2 lei/kg
fermierul a calculat media aritmetica dintre preturi trebuia sa calculeze media ponderata
daca ar vinde cu 4,1 lei ar obtine 100 kg x 4,1 lei/kg=410 lei
pierderea 420-410=10 lei
40x3,6=144 lei
276+144= 420 lei
60+40=100 kg
pret mediu corect = 420 lei:100 kg= 4,2 lei/kg
fermierul a calculat media aritmetica dintre preturi trebuia sa calculeze media ponderata
daca ar vinde cu 4,1 lei ar obtine 100 kg x 4,1 lei/kg=410 lei
pierderea 420-410=10 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!