👤

Un fermier sorteaza legumele produse in : 60 kg de legume de calitatea intai si 40 kg de legume de calitatea de doua . Pretul legumelor pe piata este de 4,60 lei kilogramul pentru legumele de calitatea intai si de 3,60 lei kilogramul pentru legumele de calitatea a doua . Fermierul se gandeste ca dar ar amesteca legumele si le-ar vinde cu pretul mediu de [tex] \frac{4,60+3,60}{2} = 4,10 [/tex] lei kilogramul , suma de bani rezultata din vanzare ar fi aceeasi .
a) Efectuati calculele si aratati ca fermierul nu are dreptate .
b) Calculati pierderea suferita de fermier .
c) Calculati pretul mediu corect pentru kilogramul  de legume rezultat prin amestecarea celor doua sortimente de legume .
d) Precizati situatia in care oretul mediu stabilit de fermier i-ar fi putut aduce acestuia o suma de bani in plus .


Răspuns :

a)cat ar incasa daca  legumele daca s-ar vinde in functie de calitate?
60kgx4,60 lei+40kgx3,60 lei=276lei+144 lei=420lei
cat ar  incasa daca ar vindele legumele la pretul mediu?
(60kg+40kg)x4,10 lei=410 lei
vedem ca ar incasa mai mult daca ar vinde legumele pe calitate
b) pierderea suferita de fermier este de: 420lei-410lei=10 lei
c) pretul mediu corect ar fi in fuctie de calitate de: 420 lei:100kg=4,20 lei
d) daca ar vinde legumele cu 4,20 lei ar incasa 10 lei in plus
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari