Răspuns :
a)cat ar incasa daca legumele daca s-ar vinde in functie de calitate?
60kgx4,60 lei+40kgx3,60 lei=276lei+144 lei=420lei
cat ar incasa daca ar vindele legumele la pretul mediu?
(60kg+40kg)x4,10 lei=410 lei
vedem ca ar incasa mai mult daca ar vinde legumele pe calitate
b) pierderea suferita de fermier este de: 420lei-410lei=10 lei
c) pretul mediu corect ar fi in fuctie de calitate de: 420 lei:100kg=4,20 lei
d) daca ar vinde legumele cu 4,20 lei ar incasa 10 lei in plus
60kgx4,60 lei+40kgx3,60 lei=276lei+144 lei=420lei
cat ar incasa daca ar vindele legumele la pretul mediu?
(60kg+40kg)x4,10 lei=410 lei
vedem ca ar incasa mai mult daca ar vinde legumele pe calitate
b) pierderea suferita de fermier este de: 420lei-410lei=10 lei
c) pretul mediu corect ar fi in fuctie de calitate de: 420 lei:100kg=4,20 lei
d) daca ar vinde legumele cu 4,20 lei ar incasa 10 lei in plus
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!