👤

Un kg de portocale costa 3 lei . Paul a cumparat trei portocale care cantaresc fiecare cate 0,235 kg . cat va plati pentru acestea ?

Răspuns :

0,235 x 3 buc = 0,705

1 kg ...... 3 lei

0,705 .... x lei


x = 0,705 x 3 supra 1 = 2,115 lei
0,235×3= 0,705(cintaresc 3 porocale)
0,705×3=2,115(costa portocalele)