👤

va rog exemple nerezolvate de probleme de genul :
Intr-o zi s-au adus la un supermarket 150kg de mere si de pere. Se stie ca 1 kg de mere costa 5lei , 1 kg de pere costa 6 lei , urmand a se incasa prin vanzarea acestor fructe suma de 800 de lei. Ce cantitate s-a adus din fiecare fel?
Va rog mult , NEREZOLVATE!!!! RAPID


Răspuns :

La o frorarie s-au adus 100 deflori albastre si rosii. O floare albastra costa 5 lei, si floare rosie costa 2 lei. Un client a dorit sa cumpere 20 de flori albastre si 5 flori rosii. Stiind ca aceste flori costa 110 lei,cati bani costa toate florile,la un loc??
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari