👤

Un kg de fasole si un kg de linte costa impreuna 17 lei.Dupa o luna,fasolea s-a scumpit cu 10% ,iar lintea cu 5% si acum costa impreuna 18.25 lei.Care a fost pretul initial pentru un kg de fasole?

Răspuns :

x-fasole
y-linte
x+y=17
scumpirea fasolei:x+10x/100=x+x/10=(10x+x)/10=11x/10=1,1x
scumpirea lintei:  y+5y/100=y+y/20=(20y+y)/20=21y/20=1,05y

avem sistemul:
{x+y=17                        inmultim cu -1,05
{1,1x+1,05y=18,25

{-1,05x-1,05y=-17,85
{1,1x+1,05y=18,25
1,1x-1,05x+1,05y-1,05y=18,25-17,85
0,05x=0,4
x=0,4/0,05
x=8 lei kg initial de fasole
y=17-x=17-8=9
y=9 lei kg initial de linte
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari