👤

Trei kilograme de mere costa 7,5 lei.Patru kilograme de mere costa aceeasi calitate costa...lei

Răspuns :

1. Cat costa un kg de mere?
7,5: 3= 2,5 lei
2. Cat costa 4 kg de mere?
2,5 x 4= 10 lei
sper ca ti-am fost de folos
Cat costa un kg ? 
3kg=7,5=>1kg=7,5:3=2,5 lei (1 kg )
Cat  costa 4 kg 
3kg=2,5 lei(1kg)*4=10,0=10 lei (4 kg)
SPER CA TE-AM AJUTAT