Răspuns :
1)(cu cat sa scumpit)
(pret final)
2)se poate face in doua moduri
1:
15-10*15/100=15-150/100=15-15/10=15-1.5=13.5 pretul
2:
15 lei..........100%
x lei............90% (pe ca plateste doar 90% din pret)
x=90*15/100
x=1350/100
x=13.5
3)
6 /100 * 3 .000.000 = 480.000;
Total: 3.000.000 + 480.000 = 3.480.000
4)
Dupa scumpirea cu 10 % caietele vor costa 110% din 1 leu adica 110*1/100=1,1 lei
20:1,1= 200:11=18 rest 2
Raspunsul este 18 caiete
5)
32/8=4
4x100=400 cantitatea totala
6)
facem cu regula de 3 simpla
3 probleme.......20%
x probleme.......100%
x=100*3/20
x=300/20
x=30/2
x=15 probleme are de rezolvat in total copilul
7)
5%........6 lei
100%....x
x=600/5
x=120 lei pretul intreg
120-6=114 lei pretul dupa ieftinire
8)
16% a = 50 lei
a= 50 *100/16
a= 312,50 lei
9)
notam cu a cate kg de grau produc 650kg de faina
a-20%xa=650
a-a/5=650
4a/5=650 => a=650x5/4=812,50 kg grau
Sper ca te-am ajutat, multa noroc!!
(pret final)
2)se poate face in doua moduri
1:
15-10*15/100=15-150/100=15-15/10=15-1.5=13.5 pretul
2:
15 lei..........100%
x lei............90% (pe ca plateste doar 90% din pret)
x=90*15/100
x=1350/100
x=13.5
3)
6 /100 * 3 .000.000 = 480.000;
Total: 3.000.000 + 480.000 = 3.480.000
4)
Dupa scumpirea cu 10 % caietele vor costa 110% din 1 leu adica 110*1/100=1,1 lei
20:1,1= 200:11=18 rest 2
Raspunsul este 18 caiete
5)
32/8=4
4x100=400 cantitatea totala
6)
facem cu regula de 3 simpla
3 probleme.......20%
x probleme.......100%
x=100*3/20
x=300/20
x=30/2
x=15 probleme are de rezolvat in total copilul
7)
5%........6 lei
100%....x
x=600/5
x=120 lei pretul intreg
120-6=114 lei pretul dupa ieftinire
8)
16% a = 50 lei
a= 50 *100/16
a= 312,50 lei
9)
notam cu a cate kg de grau produc 650kg de faina
a-20%xa=650
a-a/5=650
4a/5=650 => a=650x5/4=812,50 kg grau
Sper ca te-am ajutat, multa noroc!!
1)Un produs a costat 1,2 lei.Care va fi pretul dupa o scumpire cu 40%?
P=1,2*140% = 1,2*1,4 = 1,68 Lei
2)O agenda costa 15 lei dar in cazul in care sunt cumparate 10 bucati se ofera o reducere de 10% din valoare.Care este pretul unei agende in acest caz?
15*(100%-10%) = 15*90% = 13,5 Lei
3)Am depus la banca 3 milioane de lei cu dobanda 16% pe an.Ce suma va contine depozitul dupa un an?
3.000.000 *116% = 3.000.000*1,16 = 3.480.000 Lei
4)Mihai avea 20 lei din care dorea sa-si cumpere caiete al caror pret este 1 leu.Intre timp acestea sa-u scumpit cu 10%.Cate caiete poate sa cumpere acum?
pret nou per caiet = 1*110% = 1*1,1 = 1,1 lei
Nr caiete = 20/1,1 = 18,18 => 18 caiete
5)8% dintr-o cantitate de marfa este egala cu 32 kg.Aflati cantitatea totala.
8% ..... 32kg
100%....x
x=32*100/8 = 400kg
6)Un elev a rezolvat intr-o zi 3 probleme de matematica ceea ce reprezinta 20% din totalul problemelor pe care le-a rezolvat.Cate probleme trebuie sa rezolve elevul?
20%...3 probleme
100%...x
x=3*100/20 = 3*5 = 15 probleme
7)Un produs s-a ieftinit cu 5%,adica 6 lei.Cat costa produsul dupa ce s-a ieftinit?
5%....6
100%...x
x= pret vechi
x=100*6/5 => x= 20*6= 120 lei
pret nou = 120-6=114 lei
8)Am depus la banca o suma de bani cu dobanda de 16% pe an.Dupa un an am incasat pentru suma depusa o dobanda de 50 lei.Care a fost suma initiala?
16%....50 lei
100%...x
x=50*100/16=312,5 lei
Deci suma initiala a fost de 312,5 lei
9)Pentru a obtine faina de grau,se pierde 20% din cantitatea de rau.Din cat grau se obtine 650 kg de faina?
100%...650 kg
120%...x
x=120*650/100=12*65=780 kg grau
P=1,2*140% = 1,2*1,4 = 1,68 Lei
2)O agenda costa 15 lei dar in cazul in care sunt cumparate 10 bucati se ofera o reducere de 10% din valoare.Care este pretul unei agende in acest caz?
15*(100%-10%) = 15*90% = 13,5 Lei
3)Am depus la banca 3 milioane de lei cu dobanda 16% pe an.Ce suma va contine depozitul dupa un an?
3.000.000 *116% = 3.000.000*1,16 = 3.480.000 Lei
4)Mihai avea 20 lei din care dorea sa-si cumpere caiete al caror pret este 1 leu.Intre timp acestea sa-u scumpit cu 10%.Cate caiete poate sa cumpere acum?
pret nou per caiet = 1*110% = 1*1,1 = 1,1 lei
Nr caiete = 20/1,1 = 18,18 => 18 caiete
5)8% dintr-o cantitate de marfa este egala cu 32 kg.Aflati cantitatea totala.
8% ..... 32kg
100%....x
x=32*100/8 = 400kg
6)Un elev a rezolvat intr-o zi 3 probleme de matematica ceea ce reprezinta 20% din totalul problemelor pe care le-a rezolvat.Cate probleme trebuie sa rezolve elevul?
20%...3 probleme
100%...x
x=3*100/20 = 3*5 = 15 probleme
7)Un produs s-a ieftinit cu 5%,adica 6 lei.Cat costa produsul dupa ce s-a ieftinit?
5%....6
100%...x
x= pret vechi
x=100*6/5 => x= 20*6= 120 lei
pret nou = 120-6=114 lei
8)Am depus la banca o suma de bani cu dobanda de 16% pe an.Dupa un an am incasat pentru suma depusa o dobanda de 50 lei.Care a fost suma initiala?
16%....50 lei
100%...x
x=50*100/16=312,5 lei
Deci suma initiala a fost de 312,5 lei
9)Pentru a obtine faina de grau,se pierde 20% din cantitatea de rau.Din cat grau se obtine 650 kg de faina?
100%...650 kg
120%...x
x=120*650/100=12*65=780 kg grau
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!