👤

rezolva problema cu plan.comenteaza folosind cuvintele cantitate pretul costul .7 kg de gris costa 42 lei cite kg de gris costa 54 lei

Răspuns :

Plan de rezolvare: 
1. Cati lei costa un kg de gris? 
  42:7 kg = 6 lei
2. Cate kg de gris costa 54 lei ? 
  54:6= 9 kg. 

Succes
Plan si rezolvare.
1.Cat costa 1 kg?
42:7=6 lei kg
2.Cate kg de gris costa 54 de lei?
54:6=9 kg