Mama are 180 lei si merge la piata. Ea constata ca 1 kg de mere costa 4,5 lei , 1 kg de portocale costa 4,4 lei,iar 1 kg de banane costa 5,4 lei.
a)Cate kg de mere poate cumpara mama cu banii pe care-i are?
b) Cate kg de pere poate cumpara mama cu banii pe care-i are?
c)Cate kg de banane poate cumpara mama cu banii pe care-i are?
AJUTOOOOR!
a)1 kg mere......4,5 lei x kg mere......180 lei ⇒x=180/4,5 x=180/45/10 x= 180×10/45 x=40 b) 1kg portocale.....4,4 lei xkg portocale.... 180 lei x=180/4,4 x=180/44/10 x=180×10/44 x= 40,90 c) 1kg .....5,4 lei xkg......180 lei x=180/54/10 x=180×10/54 x=33.33
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!