Răspuns :
34 - 6 = 28
28 : 2 = 14 kg un pepene
14 + 6 = 20 kg al doilea
68 : 34 = 2 lei/kg
14 * 2 = 28 lei a costat primul pepene
20 * 2 = 40 lei a costat al doilea pepene
28 : 2 = 14 kg un pepene
14 + 6 = 20 kg al doilea
68 : 34 = 2 lei/kg
14 * 2 = 28 lei a costat primul pepene
20 * 2 = 40 lei a costat al doilea pepene
X+x+6=34
2x+6=43
2x=28
x=14 kg are primul pepene
20kg are al doilea pepene
34kg=68 lei
68:34=2 lei kg
14*2=28 primul pepene
20*2=40 al doilea pepene
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!