👤

2 kg de rosii si 4 kg de cartofi costa 10 lei.Aflati cat costa un kg de rosii si un kg de cartofi stiind ca kg de rosii e cu 0,5 lei mai scump decat kg de cartofi.
Va rog rezolvarea completa.De preferat scrisa pe o foaie de mana si pusa o poza cu ea.Nu e necesar


Răspuns :

1 kg cartofi 1.5 lei .............4*1.5=6 lei
1 kg rosii     2lei.................2*2lei =4 lei                   in total fac 10 lei