👤

Pretul unui kg de mere s-a marit cu 15% ,cit costa acum un kg de mere daca inainte de scumpire el costa 3,20 bani..?

Răspuns :

[tex] \frac{15}{100} *3,20[/tex]=[tex] \frac{48}{100} [/tex]=0,48
3,20+0,48=3,68 lei