👤

un pulover costa cat 3 camasi, iar o camasa costa cat doua perechi de papuci.la un camin de batrani s-au cumparat 25 de pulovere .11 camasi si 28 de perechi de papuci,platindu-se 2800 lei.cat costa fiecare obiect? indicatie:se inlocuiesc toate produsele cu camasi.



Răspuns :

Notam pretul unei camasi cu x
De aici rezulta cu un pulover va costa 3x si o pereche de papuci va costa 
 
Urmeaza sa inlocuim in ecuatie :

25 ·3x + 11x + 28 x : 2 = 2800 lei
75x + 11x+ 14x =2800 lei
100 x=2800 lei ⇒ x= 2800 :100 = 28 lei

De aici rezulta ca :

un pulover = 3 · 28 lei = 84 lei 
o camasa = 28 lei 
o pereche de papuci = 28 lei : 2= 14 lei
25x3=75
28:2=14
75+11+14=100
2800:100=28 lei costa o camasa
28x3=84 lei costa un pulover
28:2=14 Lei costa o pereche de papuci
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari