👤

La un restaurant sau cumparat 1,4 kg de alune pentru care sa platit sums de 81,2 lei. Aflati cat vor Costa 2,3 kg de alune.

Răspuns :

1,4 kg..............81,2
2,3 kg..............x

x=2,3*81,2/1,4=133,4