Răspuns :
1)L=80cm; l=30cm; h=60cm; hapa=40cm
Volumul total al pietricelelor Vp
Vp=240×2=480cm³
Diferenta de volum ΔV
ΔV=Vp=480cm³
ΔV=Sbaza×Δh ⇒ Δh=ΔV/Sbaza
Δh diferenta de nivel ca urmare a introducerii pietricelelor
Sbaza=L×l=80×30=2400cm²
Δh=ΔV/Sbaza=480/2400=0,2cm
2) L=12m; l=5m h=1,5m
V=L×l×h=12×5×1,5=90m³
a) V=90m³=90.000dm³=90.000L=900hL (1hL=100L)
b) Volumul de apa ramas Vr=V-7200=90.000-7200=82800L=82,8m³
Vr=Sbaza×hr, unde hr=inaltimea apei ramase.
Sbaza=L×l=12×5=60m²
hr=Vr/Sbaza=82,8/60=1,38m
Nivelul apei scade cu Δh=h-hr=1,5-1,38=0,12m=12cm
Volumul total al pietricelelor Vp
Vp=240×2=480cm³
Diferenta de volum ΔV
ΔV=Vp=480cm³
ΔV=Sbaza×Δh ⇒ Δh=ΔV/Sbaza
Δh diferenta de nivel ca urmare a introducerii pietricelelor
Sbaza=L×l=80×30=2400cm²
Δh=ΔV/Sbaza=480/2400=0,2cm
2) L=12m; l=5m h=1,5m
V=L×l×h=12×5×1,5=90m³
a) V=90m³=90.000dm³=90.000L=900hL (1hL=100L)
b) Volumul de apa ramas Vr=V-7200=90.000-7200=82800L=82,8m³
Vr=Sbaza×hr, unde hr=inaltimea apei ramase.
Sbaza=L×l=12×5=60m²
hr=Vr/Sbaza=82,8/60=1,38m
Nivelul apei scade cu Δh=h-hr=1,5-1,38=0,12m=12cm
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!