Răspuns :
Sfat : Teme de genul asta poti sa le faci de unul/ de una singura, te va ajuta destul de mult la teste si nici nu sunt grele.Oricum, faci cum doresti.
φ=ms/V => ms1=φ1 x V1 =1,84g/cm³ x 200 cm³ =368g
md=ms x c /100; => md1=360,64g;
n1=m/μ; μH₂SO₄ = 98g/mol ⇒ n1=360,64g/98= 3,68 moli
Cm=n/V=> n = Cm x V => n2 = 1mol/L x 0.25 L = 0.25 moli
Vtotal=200cm³ + 250cm³ + 150 cm³=600cm³=0.6 L ; n total = 3,68 + 0.25 = 3,93 moli.
Cm finala = n total/Vtotal = 6,55M
2 moli 1 mol
2NaOH + H₂SO₄ = Na₂SO₄ + 2H₂0
x 3.93
x= 2 x 3.93 =7.86 moli
Cm = n / V ⇒ V = n / Cm =3,93 L
Unde n = numarul de moli, Cm este concentratia molara, md si ms masa dizolvatului , respectiv masa solutiei.
Daca vezi o eroare in calcule, nu ezita sa ma anunti pentru a modifica valorile.
φ=ms/V => ms1=φ1 x V1 =1,84g/cm³ x 200 cm³ =368g
md=ms x c /100; => md1=360,64g;
n1=m/μ; μH₂SO₄ = 98g/mol ⇒ n1=360,64g/98= 3,68 moli
Cm=n/V=> n = Cm x V => n2 = 1mol/L x 0.25 L = 0.25 moli
Vtotal=200cm³ + 250cm³ + 150 cm³=600cm³=0.6 L ; n total = 3,68 + 0.25 = 3,93 moli.
Cm finala = n total/Vtotal = 6,55M
2 moli 1 mol
2NaOH + H₂SO₄ = Na₂SO₄ + 2H₂0
x 3.93
x= 2 x 3.93 =7.86 moli
Cm = n / V ⇒ V = n / Cm =3,93 L
Unde n = numarul de moli, Cm este concentratia molara, md si ms masa dizolvatului , respectiv masa solutiei.
Daca vezi o eroare in calcule, nu ezita sa ma anunti pentru a modifica valorile.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!