Răspuns :
Ap-patratului
Ad-dreptunghiului
Ap=Ad
Ap=l²=600²=360.000
Ad=L*l=L*400
360.000=L*400
L=360.000/400
L=900m²
a)Pp=4l=4*600=2.400m²
2.400*5=12.000m ²de sarma folositi
c)Pd=2*L+2*l=2*900+2*400=1800+800=2.600m²
1hectar(ha)=10.000m²
2.600m²=0,26ha
1ha........4.000kg
0,26ha.......x
x=0,26*4.000/1=1040kg
1kg..................0,8lei
1040kg...............y
y=1040*0,8/1=832 lei
Ad-dreptunghiului
Ap=Ad
Ap=l²=600²=360.000
Ad=L*l=L*400
360.000=L*400
L=360.000/400
L=900m²
a)Pp=4l=4*600=2.400m²
2.400*5=12.000m ²de sarma folositi
c)Pd=2*L+2*l=2*900+2*400=1800+800=2.600m²
1hectar(ha)=10.000m²
2.600m²=0,26ha
1ha........4.000kg
0,26ha.......x
x=0,26*4.000/1=1040kg
1kg..................0,8lei
1040kg...............y
y=1040*0,8/1=832 lei
a) 600x4x5=12000m
b) 600x600:400=900m
c) 900x400=360000mp=36ha
36x4000=144000kg (recolta totala)
144000x0,8=115200lei
Raspunsul lui Miky93 este gresit, a facut o confuzie intre perimetru si arie la punctul c); la punctul a) lungimile (perimetru, latura, cantiatea de sarma) sunt in metri, nu metri patrati.
b) 600x600:400=900m
c) 900x400=360000mp=36ha
36x4000=144000kg (recolta totala)
144000x0,8=115200lei
Raspunsul lui Miky93 este gresit, a facut o confuzie intre perimetru si arie la punctul c); la punctul a) lungimile (perimetru, latura, cantiatea de sarma) sunt in metri, nu metri patrati.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!