Răspuns :
a+b+c=10kg
a(prima punga)=18lei
b(a doua punga)=27lei
c(a treia punga)=45 lei
18+27+45=90lei costa toate 3 pungile
90lei:10kg=9leikg
atunci prima punga a avut 2kg x 9lei=18lei
a doua punga a avut 3kg x9lei=27lei
a treia punga a avut 5kg x9lei=45lei
a(prima punga)=18lei
b(a doua punga)=27lei
c(a treia punga)=45 lei
18+27+45=90lei costa toate 3 pungile
90lei:10kg=9leikg
atunci prima punga a avut 2kg x 9lei=18lei
a doua punga a avut 3kg x9lei=27lei
a treia punga a avut 5kg x9lei=45lei
a+b+c=10kg;
a(prima punga)=18lei;
b(a doua punga)=27lei;
c(a treia punga)=45 lei;
18+27+45=90lei costa toate 3 pungile;
90lei:10kg=9leikg;
atunci prima punga a avut 2kg x 9lei=18lei;
a doua punga a avut 3kg x9lei=27lei;
a treia punga a avut 5kg x9lei=45lei; Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!