👤

Care este pretul merelor daca pentru 3,5 kg s-a platit 36 lei si 75 de bani

Răspuns :

36,75:3,5=10,50 lei un kg de mere
Pretul merelor=a
3,5·a=36,75 => a=36,75:3,5=10,5 lei