intrand intr-un magazin, Maria constata ca, daca si-ar cumpara 6 dischete , i-ar mai ramne 16 lei, iar pentru a cumpara 9 dischete i-ar mai trebui 11 lei.Cat costa o discheta si cati bani avea fetita?Cu aflari!
Inseamna ca diferenta de dischete 9-6=3 ar fi costat 16lei+11lei=27 lei Cat costa o discheta? 27 lei:3=9 lei Cati bani avea Maria? 6x9 lei+16lei=54 lei +16 lei=70 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!