Răspuns :
Ca sa aflam media unui kg. de bomboane trebuie mai intii de alfal citi lei s-au platit pe toate bomboanele cumparate⇒3x 5=15 lei : 6x4=24lei : 5x6=30lei ,acum aflam citi lei s-au platit in total⇒15+24+30=69 de lei in total,acum sa adunam kg.⇒3+6+5=14 kg.de bomboane s-au cumparat si acum a sa impartim 69 lei : 14 kg=4 lei si 92 bani este media unui kg. de bomboane.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!