👤

Ana cumpara 9 kg de legume astefel : 3 kg cu 8 lei kilogramul , 4 kg cu 6 lei kilogramul si 2 kg cu 9,50 lei kilogramul . Cat costa , in medie , un kilogram de legume ?

Răspuns :

3×8= 24 lei, 4×6=24 lei, 2×9,50=19. Deci 19+24+24=67 67:9=7,(4)