👤

Ionel a mers la piata cu mama si a cumparat 2kg mere cu 4,75 lei kg si 4 kg de mere cu 4 lei gk. Cati lei au dat in medie pe gk. 
va rog sa ma ajutati rapid


Răspuns :

2 + 4 = 6 kg mere
2 * 4,75 = 9,50 lei
4 * 4 = 16 lei
16 + 9,50 = 25,50 lei pe 6 kg
25,50 : 6 = 4,25 lei/kg 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari