👤

6 kg de banane costa 24 lei 
cat costa un kg rezolvati ca ecuatie



Răspuns :

6kg=24 (lei)
1kg=24:6
1kg=4(lei)

6 kg = 24 lei     1kg = 24 : 6 = 4 , deci un kg costa 4 lei :D

     
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari