👤

ma ajuti la problema:
   intr-un depozit sunt 7 943kg de ceapa,morcovi, cartofi. dupa ce s-au vandut 2376kg ceapa, 1989 kg de morcovi si 2078 kg cartofi au mar ramas cantitati egale cate kg erau din fiecare fel la inceput ajutor ajutati-ma
la doua scoli s-a dus 4936 manuale iar in a treia scoala cu 1958 mai putine dacat la primele doua. stiind ca prima scoala a primit cu 976 mai multe decat a doua, afla cate manuale s-au trimes la fiecare scoala. ajutati-ma va rog din suflet si mai am o intrebare ce inseamna determina


Răspuns :

7943-2376-1989-2078=1500
1500/3=500
2376+500=2876
1989+500=2489
2078+500=2578
2876+2489+2578=7943

4936-976=3960
3960/2=1980
1980+976=2956
2956+1980=4936
4936-1958=2978
1) 2956
2) 1980
3) 2978


Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari