Răspuns :
p-costul portocalelor
b-costul bananelor
px5+bx3=51
p=6
6x5+bx3=51
30 +bx3 =51
bx3=51-30
bx3=21
b=21:3
b=7( lei costa un kg de banane)
b-costul bananelor
px5+bx3=51
p=6
6x5+bx3=51
30 +bx3 =51
bx3=51-30
bx3=21
b=21:3
b=7( lei costa un kg de banane)
1.Cat costa cele 5kg de portocale?
6×5=30 lei
2.Cat costa cele 3 kg de banane?
51-30=21 lei
3 .Cat costa un kg de banane?
21÷3=7 lei costa 1 kg de banane
6×5=30 lei
2.Cat costa cele 3 kg de banane?
51-30=21 lei
3 .Cat costa un kg de banane?
21÷3=7 lei costa 1 kg de banane
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!