👤

cinci kg de portocale si trei de banane costa 51 de lei cat costa un kg de banane daca un kg de portocale costa 6 lei

Răspuns :

p-costul portocalelor
b-costul bananelor
px5+bx3=51 
p=6
6x5+bx3=51 
 30 +bx3 =51 
 bx3=51-30
 bx3=21
 b=21:3
  b=7( lei costa un kg de banane)
1.Cat costa cele 5kg de portocale?
6×5=30 lei

2.Cat costa cele 3 kg de banane?
 51-30=21 lei 

3 .Cat costa un kg de banane?

21÷3=7 lei costa 1 kg de banane

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari