👤

un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata cheltuind 200 lei.
stiind ca a cumparat 63 de caiete calculate cate caiete a cumparat la 2 lei si cate caiete acumparat la pretul de 6 lei bucata?


Răspuns :

Presupunand ca a cumparat  doar  caiete a 2 lei bucata, toate caietele ar fi  costat:  2x63=126
Diferenta  de  bani:  200-126=74
Diferenta de pret / caiet: 4-2=2
Caiete  a  4 lei/buc.  74:2=37
Caiete  a  2 lei/buc.  63-37=26 

Verificare:  26x2+37x4=52+148=200
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari