👤

Pentru 4 kg de mere si 15 kg de portocale s-au platit 290 lei .iar  pentru 3 kg de mere si 10 kg de portocale s-au platit 195 lei . Cit costa 1 kgg de mere si cit costa 1 kg de portocale ?



Răspuns :

4kg mere+15kg portocale=290lei
3kg mere+10kg portocale=195lei
1kgmere-5kg portocale=5lei
1kgmere=5lei+5kgportocale
4 kg mere ..............15 kg portocale .............. 290 lei / *3
3 kg mere ..............10 kg portocale .............. 195 lei  / *4
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 4 .

12 kg mere ............ 45 kg portocale..............870 lei
12 kg mere.............40 kg portocale ..............780 lei scadem cele doua relatii 
______________________________________________
       /                         5 kg portocale ............... 90 lei 


1 kg portocale costa                  90:5=18 lei 
15 kg portocale costa                15*18= 270 lei

 4 kg mere costa                        290-270=20 lei
 1 kg mere costa                        20:4=5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari