Răspuns :
4kg mere+15kg portocale=290lei
3kg mere+10kg portocale=195lei
1kgmere-5kg portocale=5lei
1kgmere=5lei+5kgportocale
3kg mere+10kg portocale=195lei
1kgmere-5kg portocale=5lei
1kgmere=5lei+5kgportocale
4 kg mere ..............15 kg portocale .............. 290 lei / *3
3 kg mere ..............10 kg portocale .............. 195 lei / *4
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 4 .
12 kg mere ............ 45 kg portocale..............870 lei
12 kg mere.............40 kg portocale ..............780 lei scadem cele doua relatii
______________________________________________
/ 5 kg portocale ............... 90 lei
1 kg portocale costa 90:5=18 lei
15 kg portocale costa 15*18= 270 lei
4 kg mere costa 290-270=20 lei
1 kg mere costa 20:4=5 lei
3 kg mere ..............10 kg portocale .............. 195 lei / *4
Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 4 .
12 kg mere ............ 45 kg portocale..............870 lei
12 kg mere.............40 kg portocale ..............780 lei scadem cele doua relatii
______________________________________________
/ 5 kg portocale ............... 90 lei
1 kg portocale costa 90:5=18 lei
15 kg portocale costa 15*18= 270 lei
4 kg mere costa 290-270=20 lei
1 kg mere costa 20:4=5 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!