Răspuns :
1) 1/3 din x= 1/3 * x= x/3 -cartile...
x-x/3= (3x-x)/3= 2x/3-restul
1/3 din 2x/3= 1/3 *2x/3= 2x/9-geanta
x/3 +2x/9 +50 +70=x aducem la acelasi numitor
3x+2x+450+630=9x
5x+1080=9x
5x-9x=-1080
-4x=-1080
4x=1080
x=270
2) Vid = L*l*h=3*0,3*2,7= 2,43 m²
35cm = 0,35m
15cm = 0.15m
20cm = 0,2 m
Vcaramida = 0,35* 0,15 * 0,2= 0,0105m³
2,43: 0,105= 232
Sper ca te-au ajutat :*
x-x/3= (3x-x)/3= 2x/3-restul
1/3 din 2x/3= 1/3 *2x/3= 2x/9-geanta
x/3 +2x/9 +50 +70=x aducem la acelasi numitor
3x+2x+450+630=9x
5x+1080=9x
5x-9x=-1080
-4x=-1080
4x=1080
x=270
2) Vid = L*l*h=3*0,3*2,7= 2,43 m²
35cm = 0,35m
15cm = 0.15m
20cm = 0,2 m
Vcaramida = 0,35* 0,15 * 0,2= 0,0105m³
2,43: 0,105= 232
Sper ca te-au ajutat :*
0,(3)=3/9
carti......3/9 din S
rest r1 (6/9 din S)
geanta....1/4 din r1
rest r2 (3/4 din r1)= 70+50
3r1/4=120⇒ r1=120*4/3=160 lei
dar 160=6S/9⇒ S=9*160/6=240 lei suma economisita
Trebuie sa calculez volumul zidului si apoi volumul caramizii, le impart si obtin nr de caramizi
V zidului= 3*0,3*2,7 m^3 = 2,43 m^3
V caramida = 35*15*20 cm^3 = 10500 cm^3= 10,5 dm^3= 0,0105 m^3
2,43/0,0105= 231, 42 aproximativ 232 caramizi
carti......3/9 din S
rest r1 (6/9 din S)
geanta....1/4 din r1
rest r2 (3/4 din r1)= 70+50
3r1/4=120⇒ r1=120*4/3=160 lei
dar 160=6S/9⇒ S=9*160/6=240 lei suma economisita
Trebuie sa calculez volumul zidului si apoi volumul caramizii, le impart si obtin nr de caramizi
V zidului= 3*0,3*2,7 m^3 = 2,43 m^3
V caramida = 35*15*20 cm^3 = 10500 cm^3= 10,5 dm^3= 0,0105 m^3
2,43/0,0105= 231, 42 aproximativ 232 caramizi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!