Răspuns :
3l........45lei
1l.........x
x=45/3= 15 lei
6kg..........3lei
1kg...........y
y=3/6= 1/2=0,5 lei
2*15+4*0,5= 30+2=32 lei plateste mama
1l.........x
x=45/3= 15 lei
6kg..........3lei
1kg...........y
y=3/6= 1/2=0,5 lei
2*15+4*0,5= 30+2=32 lei plateste mama
Cat costa litrul de ulei?
45:3=15lei
Cat costa 2 l de ulei?
15*2=30lei
Cat costa 1 kg de orez?
3 :6=0,5lei
Cat costa 4 kg de orez?
0,5*4=2 lei
45:3=15lei
Cat costa 2 l de ulei?
15*2=30lei
Cat costa 1 kg de orez?
3 :6=0,5lei
Cat costa 4 kg de orez?
0,5*4=2 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!