👤

Salutare , am cateva intrb pt voi sper ca ma veti ajuta... Ps : Am ramas fara timp si nu merg la scoala cu temele nefacute ;)

a) daca 5kg de mere costa 15 lei , atunci calculati cat costa 7 kg de mere din acelasi tip.
b) Daca 4 muncitori ar putea termina o lucrare in 24 de ore , atunci determinati in cate ore ar termina 12 muncitori.
c) Daca 8 caiete costa 32 de lei , atunci calculati pretul a 13 caiete de acelasi tip.
d) Daca 5 tractoare pot ara un ogor in 10 zile , atunci determinati in cate zile ar ara acelasi ogor 7 tractoare de acceltasi tip.
e) Daca un robinet umple un bazin in 16 ore , atunci determinati in cate ore vor putea umple bazinul patru robinete cu acelasi debit.
f) Daca 12 pixuri costa 36 de lei , atunci determinati cat costa 17 pixuri de accelasi fel.


Răspuns :

[tex]a) 5kg.............15lei \\ 7kg..................x \\ \\ x= \frac{7*15}{5}= 7*3 \\ \\ \boxed{x=21 \ lei}[/tex]

[tex]b)4m..........1l.............24h \\ 12m...........1l..............x \\ \\ x=\frac{4*24}{12}= 4*2 \\ \\ \boxed{x=8h}[/tex]

[tex]c)8c...................32lei \\ 13c.....................x \\ \\ x=\frac{13*32}{8}= 13*4 \\ \\ \boxed{x=52 \ lei}[/tex]

[tex]d)5t.........1o.........10z \\ 7t............1o..........x \\ \\ x= \frac{5*10}{7}= \frac{50}{7} \\ \\
\ \boxed{x=7zile \ 1h}[/tex]

[tex]e)1r..........1b...............16h \\ 4r.............1b................x \\ \\ x=\frac{1*16}{4} \\ \\ \ 
\boxed{x=4h}[/tex]

[tex]f)12p...............36lei \\ 17p....................x \\ \\ x=\frac{12*36}{17}= \frac{432}{17} \\ \\ \boxed{x=25,41 lei}[/tex]