👤

Daca cinci kilograme de mere costa 7,50lei, atunci un kilogram de mere, de acelas fel,costa ..............lei



Răspuns :

5 kg.....................................7,50 lei
1 kg...................................... x lei

x=[tex] \frac{1*7,50}{5} = 1,5 lei [/tex]

Am folosit regula de 3 simpla.
Aceasta problema se rezolva prim Regula de trei simpla sau prin metoda de reducere la unitate . Eu am ales prima metoda
  
    5kg...............7,50 lei
    1kg ...............x 
    Marimile sunt invers proportionale deci formam proportia astfel :
  
     1 kg x7,50kg supra 5 =7,50 supra 5 = 1,5 lei 
                    
                                        R= 1kg =1,5lei

  
 




Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari