Răspuns :
a)30*6=180 lei pt merele de calitatea 1
40*4=160 lei pt merele de calitatea 2
130*2=160 lei pt merele de calitatea 3
180+160+160=500 lei pt toata cantitatea
b)ma =(6+4+2)/3= 12/3=4 lei pretul mediu pt un kg d mere
40*4=160 lei pt merele de calitatea 2
130*2=160 lei pt merele de calitatea 3
180+160+160=500 lei pt toata cantitatea
b)ma =(6+4+2)/3= 12/3=4 lei pretul mediu pt un kg d mere
b) 4 lei pretul pe un kg de mere
a)calitatea 1: 30x6=180
calitatea 2: 40x4=160
calitatea 3:130x2=600
a)calitatea 1: 30x6=180
calitatea 2: 40x4=160
calitatea 3:130x2=600
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!