Răspuns :
Probleme cu cresterea concentratiei.
1)In 2 kg sol HCl 36,5% se adauga 100 g HCl.Calculati concentratia obtinuta
md1=36,5*2/100=0,71 kg HCl
md2=0,71+0,1=0,81 kg HCl
ms2=0,1+2=2,1 kg solutie
c final = md2/ms2*100=0,81/2,1*100=38,57%
2)Ce cantitate de zahar trebuie adaugata in 75 g solutie 10% pt a se obtine o solutie cu concentratia de 20%
md1=10*75/100=7.5 g zahar
md2=7,5+x
ms2=75+x
c final = (7,5+x)/(75+x) * 100 => 750+100x=20*75+20x=>80x=750=>x=9,375 g zahar
3)Sa se calculeze cantitatea de NaOH adaugata unei solutii de 200 g NaOH 20% pentru a obtine o concentratie de 40%.
md1=200*20/100=40 g
md2=40+x
ms2=200+x
c final = (40+x)/(200+x) * 100 =>4000+100x=8000+40x=>60x=4000=>x=66,66 g NaOH
Probleme cu scaderea concentratiei
4)Cate grame de apa sunt necesare pentru a dilua 50 g solutie 40% la o concentratie de 15%?
md1=md2=>md=50*40/100=20 g
ms2=md2/c2*100=20/15*100=133,33 g solutie
ms2=ms1 + m apa => m apa = 133,33 - 50=83,33 g apa
5)Calculati concentratia obtinuta in urma diluarii a 100 g HCl 36,5% cu 200 g apa.
md1=md2=>md=36,5*100/100=36,5 g
ms2=ms 1 + m apa = 100+200=300 g
c%=md2/ms2*100=36.5/300*100=>c%=12,166%
6)Cate grame de apa s-au folosit la diluarea unei solutii cu masa de 200 g NaOH 40% pentru a obtine o concentratie de 20%
md1=md2=>md=200*40/100=80 g
ms2=md2/c2*100=80/20*100=400 g
ms2=ms1 + m apa => m apa = 400 - 200 = 200 g apa
1)In 2 kg sol HCl 36,5% se adauga 100 g HCl.Calculati concentratia obtinuta
md1=36,5*2/100=0,71 kg HCl
md2=0,71+0,1=0,81 kg HCl
ms2=0,1+2=2,1 kg solutie
c final = md2/ms2*100=0,81/2,1*100=38,57%
2)Ce cantitate de zahar trebuie adaugata in 75 g solutie 10% pt a se obtine o solutie cu concentratia de 20%
md1=10*75/100=7.5 g zahar
md2=7,5+x
ms2=75+x
c final = (7,5+x)/(75+x) * 100 => 750+100x=20*75+20x=>80x=750=>x=9,375 g zahar
3)Sa se calculeze cantitatea de NaOH adaugata unei solutii de 200 g NaOH 20% pentru a obtine o concentratie de 40%.
md1=200*20/100=40 g
md2=40+x
ms2=200+x
c final = (40+x)/(200+x) * 100 =>4000+100x=8000+40x=>60x=4000=>x=66,66 g NaOH
Probleme cu scaderea concentratiei
4)Cate grame de apa sunt necesare pentru a dilua 50 g solutie 40% la o concentratie de 15%?
md1=md2=>md=50*40/100=20 g
ms2=md2/c2*100=20/15*100=133,33 g solutie
ms2=ms1 + m apa => m apa = 133,33 - 50=83,33 g apa
5)Calculati concentratia obtinuta in urma diluarii a 100 g HCl 36,5% cu 200 g apa.
md1=md2=>md=36,5*100/100=36,5 g
ms2=ms 1 + m apa = 100+200=300 g
c%=md2/ms2*100=36.5/300*100=>c%=12,166%
6)Cate grame de apa s-au folosit la diluarea unei solutii cu masa de 200 g NaOH 40% pentru a obtine o concentratie de 20%
md1=md2=>md=200*40/100=80 g
ms2=md2/c2*100=80/20*100=400 g
ms2=ms1 + m apa => m apa = 400 - 200 = 200 g apa
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!