👤

O persoana cumpara 3 kg de mere cu 4 lei/kg si 6 kg de prune cu 2,5 lei/kg. Un kilogram de fructe a costat in medie.

Răspuns :

3×4 + 6 × 2,5 = 27
Deci a luat 9 kg cu 27 lei
27/9= 3 lei/kg in medie
3 kg x 4 lei/kg = 12 lei costa merele
6 kg x 2,5 lei/kg = 15 lei costa prunele
(12 + 15)÷(6 + 3)=27 ÷9 = 3 lei kilogramul de fructe
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și vă încurajăm să ne salvați în lista de favorite!


Ze Questions: Alte intrebari